Grzejniki chromowane – wady i zalety

Łazienkowe grzejniki chromowane

Mody przychodzą, zostawiają znaczący ślad swojego istnienia w postaci wykończonych pomieszczeń, oryginalnych rozwiązań i przelanych marzeń na ściany łazienki. Jednak kolorowe łazienki w apartamentach lat sześćdziesiątych, gdzie dominowały śmietankowy róż, proszkowy błękit i burgund dzisiaj utożsamiane są z czymś przestarzałym. Inaczej sprawa wygląda z elementami miedzianymi oraz mosiężnymi w łazience. Po latach niełaski przeżywają swoisty renesans i coraz chętniej są uwzględniane w swoich zamysłach przez projektantów. Jest jednak kolor, który bez względu na modę i czas jest odzwierciedleniem czystości, stylu i trwałości. Mowa oczywiście o chromie.

Czym jest chrom ?

Chrom (Cr) to 24 pierwiastek chemiczny z grupy d układu okresowego. Jest on twardym, kruchym metalem i to między innymi ze względu na jego kruchość nie ma możliwość wykonania grzejnika zrobionego całkowicie z chromu. Kiedy mówimy o grzejniku chromowanym to mamy na myśli grzejnik, który jest pokryty cienką warstwą chromu. Ponadto, bardzo istotną cechą chromu jest odporność na korozję. W stalowych grzejnikach, żelazo w łatwy sposób wchodzi w reakcję z tlenem powodując rdzewienie. Po pokryciu chromem w cudowny sposób stają się nierdzewne, a przynajmniej są takie po swojej zewnętrznej stronie.

Proces chromowanie

Chromowanie jest złożonym procesem chemicznym gromadzenia się cienkiej warstwy chromu na zewnętrznych warstwach grzejnika. Nie ma możliwość “pomalowania” grzejnika chromem lub zanurzenia w chromie dzięki czemu pozostanie ona na ściankach grzejnika. Grzejniki chromowane są w galwanizerniach, w których przechodzą szereg kąpieli chemicznych aby następnie w wysokiej temperaturze na zasadach elektrolizy przejąć jony chromu,a te osadzają się na ścianach grzejnika. Grzejniki łazienkowe są chromowane tzw. chromem dekoracyjnym. Jego niezwykle cienka warstwa wymaga tego aby miał on podkład wykonany z innego metalu, najczęściej niklu bądź miedzi. Dopiero zachowanie wszystkich etapów oraz procedur gwarantuje to że grzejnik chromowany będzie błyszczący oraz odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Grzejniki chromowane

Praktyczna strona chromowania jest bardzo istotna ponieważ dzięki temu nasz grzejnik będzie służył bez awaryjnie przez długie lata ale nie można zapomnieć o walorach estetycznych grzejników chromowanych. Piękny połysk, który cechuje chrom jest zdecydowanie ponadczasowy i nie daje się zepchnąć w kąt pomimo zmieniających się trendów oraz czasów. Grzejniki chromowane mogą być pięknym uzupełnieniem nowoczesnej łazienki, w której przeważają ostre kąty i wyraziste kształty ale równie dobrze wyglądają w łazienkach w stylu retro gdzie każdy detal ma swoje znaczenie i miejsce. Uniwersalność i ponadczasowość gwarantują grzejnikom chromowanym długoletnie miejsce na podium wśród grzejników, które są najchętniej wybierane przez klientów oraz projektantów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą GRZEJNIKÓW CHROMOWANYCH. Szeroka gama wzorów, rozwiązań gwarantuje to że każdy znajdzie coś dla siebie.