Zawory do grzejnika – termostatyczne czy regulowane ?

Zawory grzejnikowe - jakie wybrać

Zawory do grzejnika stanowią nieodłączny element, który poza wartościami estetycznymi spełnia dodatkowo funkcję praktyczną. Bez nich sterowanie temperaturą będzie bardzo utrudnione, a w przypadku konieczności demontażu grzejnika nierzadko  będzie wymagane spuszczenie wody z instalacji.  Podstawowe dwie grupy, na które dzielą się zawory grzejnikowe to zawory termostatyczne oraz zawory regulowane ręcznie więc na początek to właśnie nimi się zajmiemy.

Kiedy instalacja centralnego ogrzewania jest już gotowa warto zastanowić się nad tym jakie zawory grzejnikowe wybrać. Rynek oferuje całą gamę wzorów oraz pokryć zaworów dlatego nie powinno być problemu z wyborem takich, które będą idealnie pasowały do grzejnika pod względem wyglądu. Jednak kiedy pytamy jaką głowicę mają mieć zawory grzejnikowe większość klientów nie ma o tym pojęcia i nie bierze tego pod uwagę.
Zawory grzejnikowe są niezbędne do kontrolowania temperatury grzejnika a co za tym idzie temperatury w pomieszczeniu. Zmieniając przepływ gorącej wody w grzejniku zwiększamy bądź zmniejszamy jego moc. Zawory do grzejnika z głowicą termostatyczną czyli tzw. zawory termostatyczne sterują przepływem wody poprzez wbudowany czujnik. Czujnik ten automatycznie otwiera lub zamyka przepływ gorącej wody utrzymując pomieszczenie w takiej temperaturze, która jest dla nas najkorzystniejsza. Dzięki wbudowanemu termostatowi, zawór zasilający niejako odczytuje temperaturę z pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik i utrzymuje ją na stałym, wyznaczonym poziomie. Zawory do grzejnika, które są regulowane ręcznie nie posiadają takiej funkcji. Sterowanie temperaturą odbywa się poprzez termostat na piecu lub poprzez ręczne zwiększanie bądź zmniejszanie przepływu wody w grzejniku poprzez pokrętło w zaworze. Ponadto zawory termostatyczne charakteryzują się większą oszczędnością energii cieplnej. Ma to niebanalne znaczenie kiedy liczymy każdą wydaną złotówkę w domowym budżecie.

Zautomatyzowana praca oraz oszczędność energii to niewątpliwie zalety grzejnikowych zaworów termostatycznych jednak ich funkcjonalność wymusza na producentach określoną budowę. Sporych rozmiarów głowica z odpowiednią podziałką często odstrasza potencjalnych klientów. Zawory regulowane pod względem ilości wzorów mają bardzo dużą przewagę. Mnogość pokryć oraz piękne pokrętła sprawiają, że są one zdecydowanie częściej wybierane.