Aktualności i porady

Zawory do grzejnika – termostatyczne czy regulowane ?

Zawory grzejnikowe - jakie wybrać

Zawory do grzejnika stanowią nieodłączny element, który poza wartościami estetycznymi spełnia dodatkowo funkcję praktyczną. Bez nich sterowanie temperaturą będzie bardzo utrudnione, a w przypadku konieczności demontażu grzejnika nierzadko  będzie wymagane spuszczenie wody z instalacji.  Podstawowe dwie grupy, na które dzielą się zawory grzejnikowe to zawory termostatyczne oraz zawory regulowane ręcznie więc na początek to właśnie nimi się zajmiemy.

Kiedy instalacja centralnego ogrzewania jest już gotowa warto zastanowić się nad tym jakie zawory grzejnikowe wybrać. Rynek oferuje całą gamę wzorów oraz pokryć zaworów dlatego nie powinno być problemu z wyborem takich, które będą idealnie pasowały do grzejnika pod względem wyglądu. Jednak kiedy pytamy jaką głowicę mają mieć zawory grzejnikowe większość klientów nie ma o tym pojęcia i nie bierze tego pod uwagę.
Zawory grzejnikowe są niezbędne do kontrolowania temperatury grzejnika a co za tym idzie temperatury w pomieszczeniu. Zmieniając przepływ gorącej wody w grzejniku zwiększamy bądź zmniejszamy jego moc. Zawory do grzejnika z głowicą termostatyczną czyli tzw. zawory termostatyczne sterują przepływem wody poprzez wbudowany czujnik. Czujnik ten automatycznie otwiera lub zamyka przepływ gorącej wody utrzymując pomieszczenie w takiej temperaturze, która jest dla nas najkorzystniejsza. Dzięki wbudowanemu termostatowi, zawór zasilający niejako odczytuje temperaturę z pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik i utrzymuje ją na stałym, wyznaczonym poziomie. Zawory do grzejnika, które są regulowane ręcznie nie posiadają takiej funkcji. Sterowanie temperaturą odbywa się poprzez termostat na piecu lub poprzez ręczne zwiększanie bądź zmniejszanie przepływu wody w grzejniku poprzez pokrętło w zaworze. Ponadto zawory termostatyczne charakteryzują się większą oszczędnością energii cieplnej. Ma to niebanalne znaczenie kiedy liczymy każdą wydaną złotówkę w domowym budżecie.

Zautomatyzowana praca oraz oszczędność energii to niewątpliwie zalety grzejnikowych zaworów termostatycznych jednak ich funkcjonalność wymusza na producentach określoną budowę. Sporych rozmiarów głowica z odpowiednią podziałką często odstrasza potencjalnych klientów. Zawory regulowane pod względem ilości wzorów mają bardzo dużą przewagę. Mnogość pokryć oraz piękne pokrętła sprawiają, że są one zdecydowanie częściej wybierane.

Grzejniki chromowane – wady i zalety

Łazienkowe grzejniki chromowane

Mody przychodzą, zostawiają znaczący ślad swojego istnienia w postaci wykończonych pomieszczeń, oryginalnych rozwiązań i przelanych marzeń na ściany łazienki. Jednak kolorowe łazienki w apartamentach lat sześćdziesiątych, gdzie dominowały śmietankowy róż, proszkowy błękit i burgund dzisiaj utożsamiane są z czymś przestarzałym. Inaczej sprawa wygląda z elementami miedzianymi oraz mosiężnymi w łazience. Po latach niełaski przeżywają swoisty renesans i coraz chętniej są uwzględniane w swoich zamysłach przez projektantów. Jest jednak kolor, który bez względu na modę i czas jest odzwierciedleniem czystości, stylu i trwałości. Mowa oczywiście o chromie.

Czym jest chrom ?

Chrom (Cr) to 24 pierwiastek chemiczny z grupy d układu okresowego. Jest on twardym, kruchym metalem i to między innymi ze względu na jego kruchość nie ma możliwość wykonania grzejnika zrobionego całkowicie z chromu. Kiedy mówimy o grzejniku chromowanym to mamy na myśli grzejnik, który jest pokryty cienką warstwą chromu. Ponadto, bardzo istotną cechą chromu jest odporność na korozję. W stalowych grzejnikach, żelazo w łatwy sposób wchodzi w reakcję z tlenem powodując rdzewienie. Po pokryciu chromem w cudowny sposób stają się nierdzewne, a przynajmniej są takie po swojej zewnętrznej stronie.

Proces chromowanie

Chromowanie jest złożonym procesem chemicznym gromadzenia się cienkiej warstwy chromu na zewnętrznych warstwach grzejnika. Nie ma możliwość “pomalowania” grzejnika chromem lub zanurzenia w chromie dzięki czemu pozostanie ona na ściankach grzejnika. Grzejniki chromowane są w galwanizerniach, w których przechodzą szereg kąpieli chemicznych aby następnie w wysokiej temperaturze na zasadach elektrolizy przejąć jony chromu,a te osadzają się na ścianach grzejnika. Grzejniki łazienkowe są chromowane tzw. chromem dekoracyjnym. Jego niezwykle cienka warstwa wymaga tego aby miał on podkład wykonany z innego metalu, najczęściej niklu bądź miedzi. Dopiero zachowanie wszystkich etapów oraz procedur gwarantuje to że grzejnik chromowany będzie błyszczący oraz odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Grzejniki chromowane

Praktyczna strona chromowania jest bardzo istotna ponieważ dzięki temu nasz grzejnik będzie służył bez awaryjnie przez długie lata ale nie można zapomnieć o walorach estetycznych grzejników chromowanych. Piękny połysk, który cechuje chrom jest zdecydowanie ponadczasowy i nie daje się zepchnąć w kąt pomimo zmieniających się trendów oraz czasów. Grzejniki chromowane mogą być pięknym uzupełnieniem nowoczesnej łazienki, w której przeważają ostre kąty i wyraziste kształty ale równie dobrze wyglądają w łazienkach w stylu retro gdzie każdy detal ma swoje znaczenie i miejsce. Uniwersalność i ponadczasowość gwarantują grzejnikom chromowanym długoletnie miejsce na podium wśród grzejników, które są najchętniej wybierane przez klientów oraz projektantów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą GRZEJNIKÓW CHROMOWANYCH. Szeroka gama wzorów, rozwiązań gwarantuje to że każdy znajdzie coś dla siebie.

12